Zadzwoń
tel. 91 43 44 350
Napisz do nas
[email protected]
al. Piastów 66
Szczecin

Grawerowanie w drewnie

Wycinanie drewna po obrysie

Proste, niewielkich rozmiarów detale wytwarzamy przy użyciu systemów laserowych CO2. Kompletny proces wytwarzania polega na wycięciu elementów z płyty drewnianej najczęściej sklejki, po zadanej w programie ścieżce, a następnie wygrawerowaniu na nich oznaczeń zgodnie z projektem. Ograniczeniem technologicznym jest możliwość wycinania płaskich detali o rozmiarach nie przekraczających kilkudziesięciu centymetrów.

Dobrą alternatywą dla wycinania drewna po obrysie jest frezowanie elementów drewnianych na ploterze CNC umożliwiające rozkrój płyt nie przekraczających 200 cm długości i 150 cm szerokości.

Jakie drewno nadaje się do grawerowania

W teorii każdy rodzaj drewna nadaje się do grawerowania. W praktyce, różnica w obróbce sprowadza się do odpowiedniego doboru parametrów obróbki, co przekłada się na czas pracy maszyny i różnicuje koszty. W większości przypadków jednak różnice są pomijalne. Jeżeli drewno będziemy grawerować laserem, należy zwrócić uwagę na kolorystykę. Jako, że laser wytwarza temperaturę w miejscu znakowania, w naturalny sposób je przypala. Teraz wszystko sprowadza si do kontrastu. Na jasnym, sosnowym drewnie, przypalany grawerunek będzie czytelny i dobrze wyeksponowany, jednak na ciemnym hebanowym już niekoniecznie. Względnie dobre efekty wizualne uzyskamy, gdy grawerowane drewno pokryte będzie warstwą ochronną w kontrastowej barwie, przykładowo jasne drewno pokryte ciemną bejcą po grawerowaniu pięknie uwidoczni jasne wnętrze.

W przypadku grawerowania mechanicznego drewna, jego gatunek nie ma istotnego znaczenia.

Szybki kontakt

    🤖 Antyspam: Wpisz małą literę es